قوز قرنیه چیست؟ | بینایی سنجی و عینک هیراد

قوز قرنیه چیست؟

آشنایی با بیماری قوز قرنیه چشم

افرادی که قوز قرنیه دارندمعمولا مشکل کاهش بینایی دارند به همین دلیل اپتومتریست و یا پزشک متخصص برای اصلاح اختلالات بینایی و درمان تاری دید آن ها استفاده از عینک طبی را تجویز می کند. ما در این مطلب قصد داریم تا شما را با بیماری شایع قوز قرنیه، نشانه های این اختلال، علل و روش های درمان آن آشنا کنیم پس در ادامه همراه ما باشید تا اطلاعات مفیدی را کسب نمایید.

قوز قرنیه چیست؟

این اختلال معمولا در دوران نوجوانی و یا در دهه ی سوم زندگی افراد به وجود می آید و نام علمی آن در اصطلاح پزشکی کراتوکونوس نام دارد که در واقع از جمله اختلالات مربوط به قرنیه است.

در این اختلال بر اساس مطالعات انجام گرفته قرنیه چشم بسیار نازک شده و دچار تغییر شکل می شود. این بیماری معمولا هر دو چشم بیمار را درگیر می کند اما در مواردی ممکن است فقط یک چشم بیمار دچار این عارضه شود.

البته لازم به ذکر است که میزان رشد علائم بیماری قوز قرنیه در هر دو چشم یکسان نیست و ممکن است در یک چشم علائم این بیماری نسبت به دیگری بیشتر باشد.

در این بیماری شکل قرنیه تغییر می کند یعنی قرنیه که شکل استاندارد آن کروی و مخروطی شکل است از حالت گرد خود خارج شود اینگونه افراد به این دلیل دچار ضعف و انحراف در بینایی می شوند که شکست نور و انکسار آن هنگام ورود نور به چشم شان دچار اختلال می شود.

درمان قوز قرنیه

اگر شما با مشاهده ی اولین نشانه های این بیماری به پزشک متخصص و یا بینایی سنج مراجعه کنید می توانید مانع از پیشروی نشانه های این اختلال در بینایی خود شوید. همچنین لازم به ذکر است که این بیماری در کسانی که خانواده ی آن ها سابقه ی این اختلال را در گذشته داشته اند شایع تر است.

در ادامه ی این بخش قصد داریم شما را با بهترین راهکار ها برای درمان بیماری قوز قرنیه آشنا کنیم:

معمولا علائم و نشانه های این بیماری در سال های اولیه ی ابتلا چندان واضح نیست اما افرادی که نمره ی عینک شان به صورت مکرر و با فاصله ی زمانی کم تغییر می کند از افرادی هستند که بیشتر از سایرین دچار این اختلال می شوند.

از شایع ترین علل این بیماری اختلالات ژنتیکی است و معمولا کسانی که اعضای درجه یک خانواده شان دچار این اختلال هستند بیشتر از سایر افراد در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار خواهند گرفت.

از جمله شایع ترین علائم و نشانه های این بیماری می توان به کاهش دید شدید اشاره کرد به همین دلیل اپتومتریست توصیه به استفاده از عینک طبی در اینگونه بیماران برای اصلاح بینایی و دید شان می کند.

شما نباید به علائم و نشانه های حساسیت های فصل بهار بی توجه باشید زیرا ممکن است به احتمال زیاد قوز قرنیه با دیگر بیماری ها نظیر اتیوپی و یا حساسیت های فصلی همراه باشید که از جمله نشانه های آن می توان سوزش و قرمزی چشم و یا اشک غیر طبیعی در چشم باشد.

خوب است بدانید کسانی که از لنز های تماسی استفاده می کنند و یا با دست آلوده چشم شان را مالش می دهند ممکن است بیشتر از سایر افراد این علائم را تجربه کنند.

راه های درمان قوز قرنیه

شما باید برای درمان این بیماری حتما به اپتومتریست یا پزشک متخصص مراجعه کنید زیرا آنها می توانند بهترین روش درمان را برای اختلال قوز قرنیه برای درمانتان تجویز کنند فقط باید نسبت به نشانه های آن حساس باشید.

اگر شما نشانه های این اختلال را به صورت خفیف داشته باشید اپتومتریست معمولا پس از انجام معاینات اولیه برای شما استفاده از عینک طبی و یا لنز را تجویز می کند.

اما اگر تشخیص پزشک در مورد میزان علائم این بیماری در شما پیشرفته باشد معمولا استفاده از لنز های سخت با قابلیت نفوذ گاز را تجویز می کند. در صورتی که استفاده از لنز های سخت هم نتواند اختلال بینایی و یا آستیگماتیسم چشم شما را درمان کند پزشک متخصص اقدام به عمل جراحی پیوند قرنیه می کند.

قوز قرنیه چیست؟

این عمل جراحی معمولا برای کسانی کاربرد دارد که استفاده از عینک طبی و لنز تاثیر چندانی در بهبود بینایی در آن ها نداشته است و برای تعداد محدودی از افراد این روش توصیه می شود.

 همچنین خوب است بدانید که با این عمل بیمار می تواند سلامت کامل خود را به دست آورد که معمولا در صورتی که درجه ی اختلال قوز قرنیه در بیماران توسط متخصصان شدید تشخیص داده شود مورد استفاده قرار می گیرد.

عمل جراحی دیگری در علم پزشکی به نام عمل پیوند متقاطع بین کلاژن های قرنیه وجود دارد که می تواند جایگزین بسیار مناسبی برای عمل پیوند قرنیه ی افراد مختلف باشد. این عارضه به دلیل تغییر شکل و حالت طبیعی قرنیه و مخروطی شدن آن ایجاد می شود.

به دلیل شباهت زیاد عارضه ی قوز قرنیه با سایر بیماری های چشمی مانند آستیگماتیسم، پزشکان برای تشخیص آن از دستگاه های قوی بینایی سنجی استفاده می کنند.

قوز قرنیه چه زمانی اتفاق می افتد؟

این عارضه زمانی پیش می آید که قرنیه و یا کراتوکونوس که در واقع سطح شفاف و گنبدی شکل چشم شما است نازک شده و به حالت مخروطی شکل تبدیل شود. این تغییر شکل معمولا به این دلیل اتفاق می افتد که ساختار قرنیه به اندازه ی کافی استحکام نداشته باشد و نتواند شکل کروی و گرد خود را حفظ کند در نتیجه به صورت برآمده و مخروطی شکل می شود.

قوز قرنیه باعث ایجاد چه اختلالاتی می شود؟

معمولا کسانی که به دلایل مختلف به عارضه ی قوز قرنیه مبتلا می شوند دچار تاری دید و حساسیت به نور خواهند شد. این علائم معمولا در هر دو چشم بیمار تاثیر می گذارد اما گاهی تاثیر آن بر یک چشم بیشتر از چشم دیگر خواهد بود.

این عارضه معمولا در بازه ی سنی 10 تا 25 سالگی در افراد مختلف ایجاد می شود و ممکن است در صورت بی توجهی به درمان علائم آن طی 10 سال پیشرفت کند.

امتیاز :
5/5

مطالب مرتبط

قبل از خرید عینک باید به چه نکاتی توجه داشته باشیم؟

راهنمای انتخاب عینک مناسب با توجه به فرم صورت

چرا انتخاب عینک مناسب و منطبق با فرم صورت شما اهمیت خیلی زیادی دارد؟ یکی از دغدغه های همه افرادی که قصد استفاده از عینک آفتابی یا عینک طبی دارند منطبق شدن فرم صورت شخص با طراحی عینک است که در این مقاله به طور کامل به آن پرداختیم. شما با خواندن و رعایت نکات گفته شده در این مقاله میتوانید انتخاب دقیق تری را در مورد عینک خود داشته

ادامه مطلب »
عدسی عینک آفتابی

انواع مختلف جنس عدسی

نحوه انتخاب جنس مناسب برای عدسی عینک آفتابی عینک های آفتابی، یک راه عالی برای محافظت از چشمان شما در برابر اشعه های مضر فرابنفش (UV) خورشید است. اما برای استفاده حداکثری از عینک آفتابی خود، باید بهترین جنس عدسی را برای نوع عینک آفتابی خود انتخاب کنید. مواد مختلف مزایای متفاوتی دارند، بنابراین درک انواع مختلف عدسی ها و آنچه که آنها می توانند ارائه دهند ضروری است. انواع

ادامه مطلب »
First-Glasses

تاریخچه عینک ها

منشاء و پیدایش عینک به گفته کارشناسان، از زمان کشف آتش و اختراع چرخ توسط بشر، عینک پنجمین اختراع مهم است. دلیل: برای اولین بار در تاریخ بشر، میلیون ها نفر علیرغم مشکلات بینایی خود توانستند از دید خوبی برخوردار شوند. امروز ما این را بدیهی می دانیم، اما برای قرن ها هیچ راه حلی برای کسانی که از اختلال بینایی رنج می برند وجود نداشت و ساخت عینک مدرنی

ادامه مطلب »
عینک طبی

آیا استفاده از عینک چشم ها را ضعیف می کند؟

آیا استفاده از عینک طبی چشم را ضعیف می کند؟ این سوالی است که بسیاری از افراد از خود می پرسند، به خصوص کسانی که به تازگی برای اولین بار عینک تجویز شده است. در این مقاله به طور کامل به این موضوع می پردازیم که آیا استفاده از عینک طبی باعث ضعیف شدن چشم می شود یا خیر. پاسخ کوتاه: خیر، استفاده از عینک طبی باعث ضعیف شدن چشم

ادامه مطلب »
آشنایی با بیماری قوز قرنیه
آشنایی با بیماری قوز قرنیه
آشنایی با بیماری قوز قرنیه
آشنایی با بیماری قوز قرنیه
مشاوره

مشاوره رایگان