عدسی پلاریزه چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ | بینایی سنجی و عینک هیراد

عدسی پلاریزه چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

ویژگی عدسی پلاریزه:

عینک آفتابی وسیله ی بسیار مناسبی برای محافظت از چشمان شما در روز های آفتابی و حتی غیر آفتابی است همچنین تاثیر زیادی روی زیبایی تان دارد البته اگر معیار های مهم آن را بدانید و متناسب با فرم صورت خودتان انتخاب کنید.

بنابراین شما قبل از تهیه عینک های آفتابی و یا دودی باید اطلاعات دقیقی را درباره ی آن ها کسب نمایید همچنین خوب است تفاوت بین عینک پلاریزه و غیر پلاریزه را بدانید تا بتوانید با آگاهی بیشتری نوع عینک تان را انتخاب کنید.

در تعریف اصطلاح پلاریزه بودن عینک ها باید بگوییم که تابش نور خورشید از جهات مختلف به سطوح مسطح و صاف مثل سطح آب، برف یا فلز صاف باعث می شود که نور با یک زاویه و مستقیم به چشم بازتاب یا منعکس شود این حالت باعث خیرگی چشم ما می شود که بسیار آزاردهنده است و درخشندگی زیاد آن باعث افت شدید بینایی میشود، که در این صورت اگر از عینک های با پوشش پلاروید استفاده کنیم باعث می شود که تشعشع نور را کاهش داده و وضوح دیدمان بیشتر شود.

لنزهای پلاریزه چگونه عمل می کنند؟

عدسی های پلاریزه طوری طراحی شده‌اند که با استفاده از یک ماده شیمیایی خاص روی آنها باعث فیلتر نور بازتابی و جلوگیری نور شدید ساطع شده در اثر تابش به سطوح  می شود و این خاصیت هنگامی که شما در محیط های مسطح و براق مانند کنار دریا هستید به دلیل کاهش تابش نور خورشید باعث می شود که چشم تان کمتر اذیت شود.

عینک های آفتابی پلاریزه برای افرادی توصیه می شود که زمان زیادی در خارج از منزل هستند و به صورت کلی استفاده از این نوع عینک ها محدودیت سنی خاصی ندارد اما پزشکان متخصص برای افرادی که بالای ۴۰ سال سن دارند بیشتر توصیه می کند زیرا چشم آن ها به نور آفتاب حساس تر است.

همچنین عینک هنگام رانندگی باید طوری طراحی شده باشد که مانع ورود نور ساطع شده از سطح جاده، بدنه و شیشه ی ماشین ها شود به همین علت پزشکان متخصص عینک های پلاریزه را برای اینگونه افراد تجویز می کنند.

ویژگی عدسی پلاریزه

معمولا تصویر با عدسی پلاریزه کمی تاریک تر به نظر می رسد ،اما اجسام واضح تر دیده می شوند و جزئیات آن ها به راحتی قابل مشاهده است.

 نکته: برای کسانی که از عینک طبی استفاده میکنند اگر بخواهند از عینک آفتابی استفاده کنند می توانند از عدسی های پلاریزه استفاده کنند که این عدسی ها معمولا سفارشی است،  البته توصیه می کنیم قبل از تهیه اینگونه لنز ها جهت انجام معاینات اولیه چشم تان و تعیین نمره ی آن به اپتومتریست یا چشم پزشک مراجعه کنید.

استفاده از این گونه لنز ها موجب افزایش کیفیت دید خصوصا در طول روز های آفتابی می شود و تاثیر بسیار زیادی بر کاهش آسیب های احتمالی بر چشمان شما می شود.

با توجه به مطالب گفته شده دانستید که تفاوت عینک پلاریزه با غیر پلاریزه چیست در ادامه ی مطلب قصد داریم تا شما را با مزایای عینک های آفتابی پلاریزه آشنا کنیم تا هنگام خرید آن ها اطلاعات بیشتر و دقیق تری داشته باشید و بتوانید خرید مناسبی را تجربه کنید.

مزایای استفاده از عینک های آفتابی پلاریزه در خارج از منزل

تفاوت عینک های پلاریزه با غیر پلاریزه معمولا در خارج از منزل مشخص می شود. پوشش موجود در لنز های پلاریزه طوری طراحی شده است که ضد انعکاس نور خورشید می باشد و مناسب برای کاهش بازتاب نور خورشید در روز های آفتابی است.

 همچنین مانع از ایجاد هر گونه احساس ناراحتی از برخورد نور خیره کننده آفتاب به چشم شما است به همین دلیل به نام عینک هنگام رانندگی معروف است.

لازم به ذکر است کسانی که تمایل به فعالیت هایی مانند ماهی گیری و یا قایق رانی دارند می توانند از این نوع عینک ها برای کاهش میزان ساطع شدن نور خورشید از سطح آب به چشم شان استفاده کنند.

داشتن خاصیت ضد تابش نور آفتاب برای طبیعت گردی و تماشای مناظر مختلف در روز های آفتابی و خصوصا فصل تابستان در اینگونه عینک ها از مزایای بسیار مهم آن محسوب می شود.

همچنین این خاصیت موجب افزایش کنتراست نور خورشید در طول روز می شود و به همین دلیل آسمان آبی در نگاه شما با استفاده از عینک های پلاریزه عمیق تر جلوه می کند.

افرادی که چشمان شان حساس به نور خورشید است با استفاده از عینک های پلاریزه می توانند از میزان ساطع شدن نور خورشید به چشمان شان جلوگیری کنند، به همین دلیل احساس راحتی بیشتری را در خارج از منزل خواهند داشت. البته این مزیت با توجه به میزان تاریکی لنز شما متغیر است.

مزایای استفاده از عینک آفتابی پلاریزه در رانندگی

در این مطلب قصد داریم شما را با تفاوت های عینک آفتابی پلاریزه با غیر پلاریزه در نوع کاربرد و فواید آن آشنا کنیم پس در ادامه همراه ما باشید.

معمولا اینگونه عینک ها به دلیل ایجاد احساس راحتی در چشم رانندگان می تواند گزینه ی مناسبی برای عینک هنگام رانندگی باشد زیرا باعث کاهش بازتاب آزاردهنده ی نور خورشید می شود.

مزایای استفاده از عینک های آفتابی پلاریزه در خارج از منزل

عینک های پلاریزه نور ساطع شده ی خورشید را از سطح جاده ها، برف و شیشه جلو فیلتر کرده و خنثی می کند. در نتیجه شما می توانید یک رانندگی ایمن بدون داشتن احساس ناراحتی از تابش نور خورشید داشته باشید.

باید بگوییم اگر شما از عینک های آفتابی پلاریزه در شرایط خاصی مانند برف و یخبندان استفاده می کنید در مقایسه با سایر عینک ها از ایمنی کمتری برخوردار خواهید بود. زیرا تکه های برف یخ زده و یا یخ سیاه که به سختی مشاهده می شود ممکن است به احتمال زیاد بدون بازتاب کامل از سطح برف و یخ دشوار تر از قبل دیده شود.

این عامل برای کسانی که اسکی سوار هستند و یا تمایل به انجام سایر ورزش های زمستانی دارند بسیار مهم تر است زیرا اینگونه افراد باید به موقع بتوانند تکه های برف و یخ را ببینند تا دچار آسیب نشوند.

 امیدواریم با مطالعه ی این مطالب توانسته باشیم اطلاعات مفیدی را راجع به عینک های پلاریزه با غیر پلاریزه در اختیار شما قرار دهیم.

موارد منع استفاده از عینک پلاریزه

عینک های پلاریزه با صفحه های ال ای دی سازگار نیستند و باعث می شوند که کیفیت تصاویر آنها کاهش پیدا کند که این مسئله موجب آسیب دیدن چشم ها می شود،کسانی که به صورت پیوسته از سیستم های الکترونیکی مانند تلفن های هوشمند، لپ تاپ و تلویزیون استفاده می کنند ممکن است پس از مدتی دچار ناراحتی هایی در چشم شان شوند.

بهتر است در این موارد از عینک های پلاریزه استفاده نکنید:

  1. کار با دستگاه خود پرداز
  2. کاربران تلفن همراه،تبلت وساعت های دیجیتال و…
  3. کار با مانیتور

همچنین استفاده از عینک های پلاریزه برای اسکی کردن خوب نیست چون این افراد برای ادامه مسیر باید نواحی روشنی که با انعکاس نور مشاهده می شوند را ببینند و گرنه خطر سقوط وجود دارد.

در نهایت استفاده از عینک های پلاریزه برای رانندگی در شب ،برای خلبانان و هنگام اسکی به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

شما می توانید برای خرید عینک آفتابی پولاریزه به راحتی و با خیالی راحت با کیفیت ترین و جدید ترین عینک ها را از بینایی سنجی و عینک هیراد خریداری کنید.

امتیاز مقاله :
5/5

مطالب مرتبط

خرید عدسی های طبی

عدسی های طبی: پیدایش و تکامل

پیدایش و تکامل عدسی‌های طبی عدسی‌های طبی از زمان باستان تا به امروز مسیر تکاملی پر فراز و نشیبی را طی کرده‌اند. از ابتدای کشف خواص اصلاح بینایی تا به کارگیری فناوری‌های مدرن، این ابزارها نقش بسزایی در بهبود کیفیت

ادامه مطلب »
عینک آفتابی

بررسی مزایا و معایب استفاده از عینک آفتابی

بررسی تأثیرات مثبت و منفی استفاده از عینک‌های آفتابی عینک‌های آفتابی از دیرباز به عنوان ابزاری ضروری برای محافظت از چشم‌ها در برابر اشعه‌های مضر خورشید شناخته شده‌اند. این وسیله نه تنها به حفظ سلامت چشمان کمک می‌کند، بلکه نقش

ادامه مطلب »
Size
Home
Shopping
User-Panel
مشاوره

مشاوره رایگان