کاتالوگ اموزشی درباره تنبلی چشم در کودکان | بینایی سنجی و عینک هیراد

کاتالوگ اموزشی درباره تنبلی چشم در کودکان

آمبلیوپی یا تنبلی چشم چیست؟

آمبلیوپی که به نام تنبلی چشم نیز شناخته می شود، یک مشکل بینایی رایج در کودکان است. در بیشتر مواردِ آمبلیوپی، مغز کودک شما سیگنال های یک چشم را نادیده می گیرد، به این معنی که چشم دیگر تنها چشم مورد استفاده است.

با گذشت زمان، مغز عادت می کند که فقط با یک چشم کار کند. چشمی که توسط مغز نادیده گرفته می شود، بینایی طبیعی را توسعه نمی دهد. اگر در زمانی که کودک شما جوان است و چشم ها هنوز در حال رشد هستند درمان شود، شانس خوبی برای غلبه بر آمبلیوپی دارد. هدف از درمان این است که مغز کودک شما از هر دو چشم استفاده کند.

با رشد فرزندتان، کار تیمی برای چشم ها سخت تر می شود. درمان زودهنگام بهترین است. و اگر درمان بعد از 7 تا 10 سالگی شروع شود ممکن است اصلاً مؤثر نباشد. اگر آمبلیوپی درمان نشود، ممکن است کودک شما را از رشد طبیعی بینایی باز دارد. آمبلیوپی 2 تا 5 درصد از کودکان را تحت تاثیر قرار می دهد.

علت های بوجود آمدن تنبلی چشم در کودکان

آمبلیوپی سه علت اصلی دارد:

1. استرابیسم: که زمانی رخ می دهد که چشم های کودک در یک راستا (مستقیم) نباشد. چشم ها با هم کار نمی کنند این باعث می شود مغز یک چشم را نادیده بگیرد.

2. عیب انکساری یا نیاز به عینک: اگر یک چشم نسبت به چشم دیگر نیاز بیشتری به عینک داشته باشد، کودکان به ویژه در معرض خطر هستند.

3. ضعف بینایی در یک چشم؛ مانند آب مروارید یا افتادگی پلک (پتوز)، که مغز را وادار می کند تا تصاویر تاری دیده شده توسط آن چشم را نادیده بگیرد.

عوامل دیگری می تواند کودک را در معرض خطر بیشتر آمبلیوپی قرار دهد، از جمله:

 • سابقه خانوادگی آمبلیوپی
 • نارس بودن
 • تاخیر رشد
 • اختلالات جمجمه و صورت
 • برخی شرایط ژنتیکی مانند سندرم داون (تریزومی 21)، سندرم حذف 22q، سندرم ویلیامز و سندرم نونان

Lazy-eye-in-children-02-M

علائم تنبلی چشم در کودکان چیست؟

علائم آمبلیوپی می تواند از کودکی به کودک دیگر متفاوت باشد، اما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • چروکیدگی در یک یا هر دو چشم
 • مالیدن یک چشم (نه فقط هنگام خستگی)
 • نگهداشتن اشیاء نزدیک به صورت برای دیدن بهتر آن ها
 • چشم های ضربدری (استرابیسم)

توجه به این نکته مهم است که برخی از کودکان هیچ علامتی از آمبلیوپی ندارند. چشم قوی کودک – و مغز او – می تواند چشم ضعیف تر را جبران کند و به نظر برسد که کودک بینایی خوبی دارد.

آزمایش و تشخیص تنبلی چشم در کودکان

غربالگری بینایی بهترین راه برای تشخیص وجود آمبلیوپی یا عوامل خطر برای ایجاد آمبلیوپی است. فتوسرینینگ، نوعی غربالگری بینایی است که از یک دوربین مخصوص برای تعیین میزان دید کودک استفاده می کند، اغلب همراه با آزمایش بینایی در پزشکان اطفال یا مدارس انجام می شود.

Lazy-eye-in-children-01-M

راه های درمان تنبلی چشم

هدف از درمان آمبلیوپی عبارت است از:

 1. مشکلی که باعث آمبلیوپی می شود را اصلاح کنید.
 2. باید کاری کنید که هر چشم بتواند به خوبی اشیاء اطراف را ببیند، که اغلب شامل وادار کردن مغز به استفاده از چشم “ضعیف” است.
 3. مغز را مجبور کنید از سیگنال های هر دو چشم استفاده کند.
 4. کاری کنید که هر دو چشم با هم کار کنند.

آمبلیوپی اغلب با مسدود کردن یک چشم برای جلوگیری از انجام تمام کارها درمان می شود. مغز می تواند یاد بگیرد که سیگنال های چشمی که نادیده گرفته می شوند را بپذیرد. به تدریج، بینایی در این چشم ممکن است بهبود یابد.

مراقبت های بعدی

هنگامی که آمبلیوپی بهبود یافت، ممکن است به درمان نگهدارنده برای جلوگیری از لغزش بینایی نیاز باشد. مراقبت های بعدی شامل استفاده مداوم از عینک و یا استفاده از چسب چشم برای مدت زمان کمتری در طول روز نسبت به دوره درمان است.

نتیجه گیری

آمبلیوپی یا تنبلی چشم در کودکان می تواند باعث نابینایی شود، اما خوشبختانه برگشت پذیرترین حالت نابینایی است. تا زمانی که کودکان و خانواده ها به برنامه درمانی پایبند باشند، درمان بسیار موفق است.

امتیاز :
5/5

مطالب مرتبط

نکات مهم نگهداری و مراقبت از عینک آفتابی

نکات مهم نگهداری و مراقبت از عینک آفتابی

چگونه عمر عینک آفتابی خود را افزایش دهیم؟ عینک آفتابی نه تنها ابزار محافظت از چشمان در برابر اشعه های مضر خورشید هستند، بلکه یک اکسسوری مد و زیبایی نیز محسوب می شوند. اگر چه تهیه عینک های با کیفیت و مطابق با استاندارد های معتبر اهمیت دارد، اما نگهداری صحیح از آن ها نیز نقش حیاتی در افزایش عمر مفید و کارآمدی آن ها دارد. در این مقاله، به

ادامه مطلب »
عینک آفتابی ریبن

عینک آفتابی ریبن: انتخابی برای تمام سلیقه‌ها

تاریخچه عینک های ریبن: از آسمان تا خیابان عینک آفتابی ریبن یکی از محبوب‌ترین و شناخته‌شده‌ترین برندهای عینک آفتابی در جهان است که از طرفداران زیادی در سرتاسر جهان برخوردار می باشد. تاریخچه این برند به دهه 1930 بازمی‌گردد. در زیر تاریخچه کوتاهی از عینک آفتابی ریبن آورده شده است: مقدمه: امروزه، عینک‌های آفتابی ریبن به نمادی از مد و فرهنگ تبدیل شده‌اند. از هالیوود تا خیابان‌های شهر، این عینک‌ها

ادامه مطلب »
لنزهای رنگی و کاربرد های آنها

لنزهای رنگی و کاربرد های آنها

هر آنچه که درباره ی لنز های رنگی باید بدانید! ۱. مقدمه امروزه با پیشرفت فناوری لنز های رنگی به عنوان یکی از ابزار های پرکاربرد برای افراد شده است که جایگزین عینک ها شده اند و توانسته اند در کاربرد های مختلف جای آن ها را بگیرد. لنز های رنگی نه تنها در عرصه سبک زندگی ما تأثیرگذارند، بلکه در بسیاری از صنایع و کاربرد های پزشکی نیز به

ادامه مطلب »
قبل از خرید عینک باید به چه نکاتی توجه داشته باشیم؟

راهنمای انتخاب عینک مناسب با توجه به فرم صورت

چرا انتخاب عینک مناسب و منطبق با فرم صورت شما اهمیت خیلی زیادی دارد؟ یکی از دغدغه های همه افرادی که قصد استفاده از عینک آفتابی یا عینک طبی دارند منطبق شدن فرم صورت شخص با طراحی عینک است که در این مقاله به طور کامل به آن پرداختیم. شما با خواندن و رعایت نکات گفته شده در این مقاله میتوانید انتخاب دقیق تری را در مورد عینک خود داشته

ادامه مطلب »
Lazy-eye-in-children-SH-M
Lazy-eye-in-children-SH-M
Lazy-eye-in-children-SH-M
Lazy-eye-in-children-SH-M
مشاوره

مشاوره رایگان